
[Vandaag bestaat de Mainzer Beobachter vijftien jaar, en ik plaats vijftien blogjes over vijftien voorwerpen uit de vijftiennoot Nederlandssprekende provincies.]
Colijnsplaat
Niet ver van Colijnsplaat, aan de noordelijke rand van het Zeeuwse eiland Noord-Beveland, heeft een heiligdom gestaan voor de godin Nehalennia, Keltisch voor “zij die bij de zee is”. De cultusplaats is verspoeld maar duikers hebben in de jaren zeventig allerlei reliëfs opgedoken, waarvan een mooie verzameling is te bewonderen op een opvallende plek in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Het bovenstaande reliëf vormt de onderkant van een groter reliëf.
Twee mensen aan boord van een bootje. De persoon links bedient een voorganger van het stevenroer. Eeuwenlang waren schepen gestuurd door twee enorme roeispanen aan weerszijden van de achterplecht, en op dit reliëf is een scheepje te zien mat één enorme roeispaan achter de achtersteven. Later zou (eerst in China, later ook in het westen) de bediening iets vereenvoudigen en hebben we te maken met een roer zoals ook wij het kennen.
Het opmerkelijkste aan dit reliëf is echter niet het roer, maar de lading: niet minder dan acht wijntonnen. Of de inhoud aan de Moezel, de Maas of ergens anders is geproduceerd, weet geen mens, maar dit scheepje vervoert een importstuk. En nog behoorlijk wat ook. Ik weet niet hoe het u vergaat, maar ik kan alleen maar denken aan de smokkel van Gallische wijn naar Brittannië.

[Dit was het 541e voorwerp in onze reeks museumstukken. Als u deze blog waardeert en wat geld kunt missen voor het dekken van de kosten, dan wordt uw bijdrage gewaardeerd.]
Zelfde tijdvak
De Chamaven (1)oktober 18, 2016
Romeins Tunesië en Algerijemaart 20, 2020
De gouden eeuw van de Romeinenfebruari 7, 2021

3 lustra en een late staatshervorming verder: tripliciete lof en bewondering!
Houd vol en blijf levenslustig.
Colijnsplaat heeft tegenwoordig een alleraardigste nabouw met replica’s, dat ik veel beter kan pruimen dan de manier waarop het Zeeuws Museum in Middelburg de originelen heeft ’tentoongesteld’. 🙁
Gaat het bij die smokkel van Gallische wijn niet om de smokkel van een zekere Gallische toverdrank die onoverwinnelijk maakt?